A Nemzeti Kulturális Alap gyakran finanszírozza a levéltárunk anyagát érintő restaurálási, állományvédelmi munkákat. Így történt ez 2024-ben is, amikor ismét a Patrica és Matrica Bt. volt segítségünkre az állományvédelmi kezelés, fertőtlenítés megvalósításában. Hajdu Zsófia restaurátor részletes beszámolója a kezelés menetéről elérhető itt.
A budapesti jezsuita rendtartományi központ a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya által országszerte fenntartott összes intézményt és ingatlant felügyeli, ez utóbbiak irattárából a 15 évnél régebbi iratok a levéltárunkba kerülnek. Az irattárazás gyakorlata azonban az egyes intézményekben jelentős eltéréseket mutat, így bizonyos helyszíneken a korábbi elégtelen irattári tárolás miatt az iratok egy része elázott és penészedni kezdett.
Vízkárt szenvedett, fertőtlenített tervrajzok Dobogókőről
A pályázat benyújtásának évében, 2023-ban 30 éve működő dobogókői lelkigyakorlatosház (Manréza) és a hozzá kapcsolódó további épületek a rendszerváltást megelőzően állami tulajdonban álltak, egyikük Kádár János villája volt, egy másik pártüdülőként működött. Az 1990-es évek első felében a jezsuiták 1950 előtti, zugligeti lelkigyakorlatosháza ellenében (amely a Belügyminisztérium tulajdonában maradt), csereingatlanként kerültek a szerzetesrend tulajdonába, az azokra vonatkozó, elsősorban tervdokumentációt, illetve műszaki iratokat és szakvéleményeket tartalmazó iratanyaggal együtt. Ezt a legutóbbi időkig a helyszínen tárolták, ahonnan a közelmúltban – részben vízkár következtében fertőzött és penészes állapotban – került a levéltárunkba. Az 1980-as évekből származó 0,34 ifm mennyiségű károsodott irat (benne sok cianotípiával készült tervrajz) fertőtlenítése és megmentése volt a 2024-ben megvalósult állományvédelmi kezelés elsődleges célja.
1982-es irat a pártüdülő iratanyagából
P. Ádám János (1927–2010) magyar jezsuita atya 1968–77 között a rendtartomány külföldre menekült részének (Sectio II), 1996–2002 között pedig egészének tartományfőnöke volt. Ezen felül több más jelentős tevékenység fűződik a nevéhez mind külföldön (New Yorkban a jezsuiták Fordham Egyetemének tanára 1962-től, az amerikai magyar cserkészet egyik központi alakja), mind Magyarországon. Mivel 2002-től a miskolci jezsuita gimnázium tanárainak és diákjainak lelkigondozását végezte, 2010-ben bekövetkezett halála után irathagyatéka a miskolci rendházban maradt, ahol sajnálatos módon 2022-ben vízkárt szenvedett. Miután ugyanebben az évben a levéltárba került, megállapítást nyert, hogy a vízkár következtében élete utolsó évtizedeiből származó levelezésének egy része vált penészessé és fertőzötté, benne a tartományfőnöksége és a miskolci lelkipásztori évek anyagával, néhány nagyobb jelentőségű személyes irattal (pl. oklevelekkel). Ezen felül az atya külföldre menekülésétől élete végéig készült fényképek (melyek a New Yorkban és környékén élő magyar jezsuiták, sőt magyar katolikusok életét is dokumentálják) egy része is beázott és fertőzött lett, sok esetben a fotók részben el is mosódtak ennek hatására. Ádám János iratainak és fényképeinek fertőtlenítése ezért szintén bekerült ennek az állományvédelmi kezelésnek a keretei közé.
Ádám János néhány fertőtlenített fotója
Bár a víz és penész okozta elszíneződések eltüntetése nem lehetséges, az anyagok fertőtlenítése által azok már nem fognak tovább károsodni, sem más iratanyagot megfertőzni. A levéltárosok és a majdani kutatók számára is biztonságossá vált a kezelésük.
Ádám Jánosnak írt levelek a római rendi központból