A jezsuiták, akik a kora újkori Magyarországon és Erdélyben a katolikus középoktatásban kulcsszerepet játszottak, már a 17. század elején megkezdték működésüket a túlnyomórészt protestánsok lakta Kassán, tartósan azonban – kis megszakításokkal – csak az 1630–1640-es évek missziójának folyományaként sikerült megtelepedniük a városban. A működését az 1650-es évek elején bizonyosan megkezdő gimnázium 1653-ban hat osztállyal már teljes képzést nyújtott, majd Kisdy Benedek 1657-es alapításának köszönhetően, I. Lipót uralkodói engedélyével (1660) megkezdhette működését a gimnáziumra szervesen ráépülő, a jezsuita rendben megszokott két karú egyetem is. A rend emellett hamarosan a kassai papképző és a nemesi konviktus vezetését is átvette. Kassa ezáltal Nagyszombat után a korabeli Magyarország második egyetemvárosává, Felső-Magyarországon pedig a katolikus közép- és felsőfokú oktatás központjává és a régió kulturális életének meghatározó szereplőjévé vált.
A kötet a „Katolikus iskoláztatás a kora újkori Magyarországon” című, jezsuita gimnáziumok anyakönyvi adattárköteteit közreadó sorozat negyedik darabjaként az 1693-tól kezdődően fennmaradt anyakönyvek alapján 7671 diákról 18407 beiratkozási adatot tartalmaz. Az adattári rész a sorozat eddig megjelent darabjainak módszertanát és felépítését alapul véve készült el, forrásai a fennmaradt gimnáziumi és egyetemi matrikulák (Kassa Város Levéltárából), kiegészítve a Mária-kongregáció (diáktársulat) tagkönyvéből származó releváns adatokkal (Kassai Állami Tudományos Könyvtár).
A kötet értékét és jelentőségét nagyban emeli az adattári részt megelőző – három nagyobb egységre tagolódó – primer levéltári forrásokon alapuló, százkét oldalas intézménytörténeti szaktanulmány, amely nemcsak a kassai jezsuiták 17. század elejei (első) megtelepedésétől az 1773. évi feloszlatásukig tartó időszak történetét követi nyomon, hanem külön fejezetben ír a kollégium és a kapcsolódó intézményrendszer vagyoni alapjáról.
A bevezető harmadik nagyfejezete, a diákság statisztikai létszámadat-elemzése tükrében betekintést nyújt a kassai gimnáziumnak a magyarországi középfokú oktatásban betöltött országos és regionális szerepéről, a kassai egyetemen továbbtanuló helyi gimnáziumi diákság számarányáról, valamint – a Mária-kongregációs tagkönyv segítségével – a térségben, illetve az országban való mobilitásukról. Mindemellett az olvasó a kassai gimnázium matrikulájának hasznosíthatóságáról is képet kap.
A kötet végén függelék, egy-egy német és egy szlovák nyelvű összefoglaló, egy magyar, német és szlovák nyelvű útmutató az adattárhoz, valamint egy személynévmutató is található.
Szerző
Barta M. János
Kiadó
Jézus Társasága Magyarországi Rendtartomány Levéltára
Kiadás helye
Budapest
Kiadás ideje
2024
ISBN
ISBN 978-615-5881-23-7
Oldalszám
878